जुम्लाको पातारासी पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा

जुम्ला ः जुम्लाको पातारासी गाउँपालिका पूर्णखोप सुनिश्चितता घोषणा गरिएको छ । आइतबार गाउँपालिकाको एक कार्यक्रमको आयोजना गरि पुर्णखोप सुनिश्चितता दिगोपना घोषणा कार्यक्रमको गरेको हो । पातारासी गाउँपालिकाको स्वास्थ्य शाखाले गाउँ गाउँ सम्म सबैनानिबाबुलाई पुर्ण खोप पाएको बताएको छ ।


त्यस्तै कार्यक्रममा गाउँपालिका अध्यक्ष पुर्णसिह बोहोराले स्वास्थ्य क्षेत्रमा सुखद र उपलब्धि हासिल गर्न सफल भएकोमा सबैको सहकार्य र मेहनतबाट सम्भव भएको बताए । उनले भने‘पहिलो सर्त मानिस स्वस्थ्य बचाउनु पछ। उनले भने, ‘अब ल्याउने नीति र कार्यक्रममा स्वास्थ्यलाई पहिलो प्राथमिकता दिएर अगाडि बढ्ने छौ। जिल्लाको पातारासी गाउँपालिका पूर्णखोप सुनिश्चित भएको छ । गाउँपालिकाको स्वास्थ्य शाखाको आयोजनामा जिल्लाको पातारासी गाउँपालिका पूर्ण सुनिश्चित भएको हो ।


त्यस्तै जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख तथा जिल्ला खोप समन्वय समितिका संयोजक गौरीनन्द आचार्यले भौगोलिक रुपमा विकट तिलाले पछिल्लो समयमा स्वास्थ्य सेवा प्रवाह,विकास निर्माण लगायतका क्षेत्रमा फड्को मार्दै गएको प्रति प्रशंसा गरे । उनले भने, २३ महिना सम्मका बालबालिकाहरुलाई रोगको विरुद्ध लडने खोप पाउने नेपाल सरकारको कार्यक्रम महत्वपुण हो । उनका अनुसार संधियता भन्दा पहिले पातारासीको स्वास्थ्य अवस्था निकै कमजोर अवस्था थियो । तर पछिल्लो समयमा विस्तारै सुधारिएको छ ।

त्यस्तै गाउँपालिका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख रतनबहादुर वुढ्थापाले पातारासीका ०८०÷८१ मा १६ देखी २३ महिनामा १९० जना वालवालिकालाई पूर्णखोप लगाईएको छ । उनका अनुसार त्यस मध्य ड्रप आउट भएका २३ जना वालवालिकालाई पनि खोप लगाईएको बताए । वुढ्थापाले यो कार्यक्रमको उद्देश्य वालमृत्यूदरलाई कम गर्नु रहेको छ ।

त्यस्तै खगाउँपालिका निवर्तमान अध्यक्ष लक्षिमन वोहोराले अघिल्लो कार्यकालमा स्वास्थ्य क्षेत्रमा शुरु भएका कामहरुको बिषयलाई पूर्णता दिन गाउँपालिकालाई सुझाव दिए । उनले भने, स्वास्थ्यकर्मी भगवान हुन। उनले भने, डाक्टर कहाँ एक बिरामी पुग्दा आफुलाई हल्का र आधा सन्चो भएको महसुस गर्ने बताए । खोप कार्यक्रमलाई अझै राम्रो बनाउन सबैको एकमना एकताका साथ लाग्नुपर्ने बताए ।

त्यस्तै जिल्ला जनस्वास्थ्य सेवा कार्यालय जुम्लाका प्रमुख कृष्ण सापकोटाले पातारासी गाउँपालिकाले पनि पूर्णखोप सुनिश्चितताको गरेकोमा धन्यवाद ज्ञापन गरे । उनले जिल्ला अन्य सात स्थानीयहरू पनि पुर्णखोप सुनिश्चितताको तयारीमा जुटिरहेको बताए । उनले जनस्वास्थ्य कार्यालय पनि स्वास्थ्य क्षेत्रका समस्या समाधान गर्न संवेदनशील छ। समन्वय सहकार्यमा खोप सहितका स्वास्थ्य क्षेत्रका कार्यहरु गर्न आवश्यक रहेको बताए ।

त्यस्तै प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत लोकबहादुर रावलले गाउँपालिका पूर्णखोप सुनिश्चतताको बिषयमा प्रभावकारी काम गर्न थालेको बताए । उनले भने यो नेपाल सररकारको कार्यक्रमा हो । हामी सबैले हातेमालो गरेर कार्यान्वयन गर्न जरुरी छ ।

त्यस्तै पुर्ण खोप घोषणा कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघ शाखा जुम्लाका अध्यक्ष नेत्रबहादुर शाहीले हरेक वर्ष खोप उमेर समूहका सबै बालबालिका पुर्णखोपको पहुँचमा ल्याउने कार्यक्रम राम्रो छ । उनका अनुसार बालबालिका रोग मुक्त गराउनका लागी सबै लाग्नु पर्ने बताए ।


त्यस्तै सामाजिक विकास कार्यालय जुम्लाका प्रमुख तुलाराज चौलागाईले बालबालिका पुर्णखोपको पहुँचमा पुगेसँगै पालिकालाई अभार ब्यक्त गरे । उनले बालवालिका सहित सबै नागरिकलाई स्वास्थ्य क्षेत्रमा पहुँच वृद्धि गर्न पालिकाले विशेष प्राथमिकता दिन आबश्यक छ । त्यस्तै शिक्षा समन्वय इकाइका प्रमुख रमेश मल्ललेसामुदायिक बिद्यालयमा बालबालिका भर्ना गर्दा खोप कार्ड अनिवार्य गर्न आबश्यक रहेको बताए । उनले भने। धेरै जसो बालबालिका बिद्यालयमा हुन्छन ।

त्यस्ता खालका कार्यक्रम गरेको खण्डमा पुणखोप कार्यक्रमको लक्ष्य पुरा हुने देखिन्छ । पातारासी गाउँपालिका भरीका स्वास्थ्यकर्मी महिला स्वयम सेविका लगायतको सक्रियतामा पुर्ण खोप सुनिश्चितता दिगोपना घोषित गर्न सफल भएको हो ।

सम्बन्धित समाचार