सिंजामा महिलामैत्री स्नानकक्ष सञ्चालनमा

जुम्ला ः सिंजा गाउँपालिकामा स्थान कक्ष निर्माण भएको छ । सिगाउँपालिकाको एक चुलेलगाउँमा तातोपानी आउने स्थान कक्ष निमार्ण गरिएको हो । महिला तथा किश्वरीका लागि स्थानकक्ष निर्माण भएपछि त्यहाका महिलाहरुलाई सरफाई गर्न सहज भएको छ । जुम्लाको चिसो सिजनमा तातोपानी आउने स्थानकक्ष निर्माण भएपछि हिउँदे सिजनमा तातोपानीमा नहाउन सजिलो भएको उनिहरुले बताएका छन् ।
प्लान नेपालको सहयोगमा पेस नेपाल जुम्लाले सो स्थानकक्ष नमूनाको रुपमा निर्माण गरिसंचालनमा ल्याएको हो । पेश नेपालका कार्यकारी अध्यक्ष किशोर न्यौपानले नमूनाको रुपमा स्थानकक्ष शुरुवात गरिएको बताए । उनले सानो कामले पनि कहिलेकाही राहात हुने भएकाले चिसो सिजनमा राम्रो भएको बताए ।

गाउँमा स्थान कक्ष सुचारु भएपछि सुरक्षित आनन्द तरिकाले नुहाउन र कपडा धुन मिलेको महिलाहरुले बताएका छन् । स्थानीय तिलाकन्या आचार्यले स्थानकक्ष निर्माण भएपछि खोलामा नुहाउन जानुपर्ने वाध्यता हटेको बताए । अर्कोतिर हिउँदको चिसो सिजनमा तातोपानी आएपछि
किश्वरीहरुको पनि नुहाउने भिड लाग्ने गरेको छ ।

सिंजा गाउँपालिका किश्वरी संजालकी कोषाध्यक्ष निर्मला आचार्यले छोरीहरुका लागि सुरक्षित नुहाउने स्थानकक्ष नमूना भएकोमा बताइन ।
समिति जुम्लाका कार्यवाहक प्रमुख नरविर सुनार,प्लान नेपालका क्षेत्रीय प्रवन्धक मिनापराजुली सहित सरोकारवाला निकायहरुले उक्त कक्षको अनुगमन गरेका छन् ।

प्रवन्धक पराजुलीले चिसोमा किश्वरी तथा महिलाहरुका लागि स्थानकक्ष निर्माण भएकोमा खुशी व्यक्त गरे । स्थान कक्षको लागत ६ लाख ६८ हजार ५४८ रहेको पेश नेपाल जुम्लाका कार्यक्रम संयोजक हेमराज भट्टले जानकारी दिए । महिलाहरुले स्थानकक्ष सुरक्षित गर्न संरक्षण समिति समेत गठन गरेका छन् । स्थानीय ठुमुरा वडको अध्यक्षतामा स्थानकक्ष निर्माण गरिएको हो ।

खानेपानीको समस्या ः
महिलाहरुले नुहाउने पानी भएपनि गाउँमा खानेपानीको समस्या भएको बताएका छन् । गाउँमा एक सय घरधुरी छन् । तर व्यवस्थित खानेपानी नहुदा समस्या भएको महिलाहरुले जनाएका छन् ।
संरक्षण समितिका अध्यक्ष ठूमुरावडले व्यवस्थित नुहाउने कक्ष भएपनि गाउँमा खानेपानीको समस्या भएकाले सहयोग गर्न अनुरोध बताए । महिलाहरुले एक मात्र खानेपानीको पाईप चिसोले जमेपछि गाँउमा पानी जान समस्या भएकाले खानेपानीमा समेत सहयोग गर्न अनुरोध गरे ।

 

सम्बन्धित समाचार